Saray gladyosunu ve AKP faşizmi yıkacağız. 33 düş yolcusu olup onları haykıracağız” dedi.

Suruç katliamının 4. yıldönümü dolayısıyla ESP, SGDF, BEKSAV ve Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin düzenlediği etkinlikte 33 düş yolcusu ve katliamlarda yaşamını yitirenler anıldı

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda dün (3 Ağustos)  “Adalet İçin Suruç’u Unutma” etkinliği düzenledi.

ETHA’nın haberine göre milletvekili, demokratik kitle örgütleri, sendika temsilcilerinin yanı sıra Maraş ve Roboski katliamlarında yaşamlarını yitirenlerin yakınlarının, Cumartesi Anneleri ve Berkin Elvan’ın ailesinin de katıldığı etkinlik etkinlik 33 düş yolcusu şahsında katliamlarda yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Ardından Suruç Aileleri İnisiyatifi adına Vatan Budak’ın babası Murat Budak açış konuşmasını yaptı. Budak, 7 Ağustos’ta Urfa Suruç’ta görülecek duruşmaya çağrı yaparak “Bizler 33 düş yolcusunun bizlere bıraktığı bayrağı yukarı taşıyacakların yoldaşlarıyız. Saray gladyosunu ve AKP faşizmi yıkacağız. 33 düş yolcusu olup onları haykıracağız” dedi.

BEKSAV bünyesinde faaliyet yürüten Sarya Müzik Grubu sahne aldı. Suruç yaralısı Yasin Can şiir okudu.

“Bu topraklara umut tohumunu ekeceğiz”

Suruç’ta yaralananlar adına konuşan Merve Kavak, “Katliamın sorumluluğunu Suruç tanıklarına atan, yaralıları ve tanıkları suçlu ilan edenlere sözümüz var. Bizler burada kocaman bir aileyiz artık. Yalnız bizler değil, burada toplanan her bir yürek biliyor ki, bu memleketin esas sahipleri bizleriz. Hiçbir düşmanlık bu topraklarda yeşermeyecek, yeşertmeyeceğiz. Anadolu’nun dört bir yanında umut tohumunu çorak topraklara ekmek için torbamıza doldurduk. Her yerde haykıracağız, ‘Suruç için adalet herkes için Adalet’” dedi.

“And olsun ki mücadelelerini sürdüreceğiz”

SGDF Eşbaşkanı Deniz Bahçeci, “Biz devrime dokunmak için yola çıktık. Kadıköy sokaklarında polis barikatlarına karşı gösterdiğimiz cüret gibi. Sınırları aşmaktı onların cüreti. Toprağa her düştüğümüzde 33 kere çoğalıp, 33 kez gülüp, 33 kez ağlıyoruz. Her biriniz 33’lerin isimleriyle bu bahçedesiniz. Bizler onların ayak izlerini takip ettiğimiz sürece bu mücadele asla ve asla bitmeyecek. And olsun ki, katliamların hesabını sormaya, gençliğin devrimci mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

SGDF Eşbaşkanı Alev Özkiraz ise “Biz adalet talebini bir kez daha büyütmek istedik. Kadıköy’de özgürlüğü birlikte getireceğiz dedik. Devrimciler burada, devrimciler hep vardı, devrimciler hep var olacak. O barikatlara vura vura, Kadıköy’ün her sokağında birleşerek söyledik, adalet özgürlük talebimizi. Suruç’un bize bıraktığı mirası iyi okumalıyız. Suruç için adalet mücadelesini büyütürsek, AKP iktidarını birlikte yıkabiliriz. Suruç için adalet herkes için adalet” dedi.

33’lerin adına adalet ve direniş plaketleri verildi

Özkiraz ve Bahçeci’nin ardından 33 adalet ve direniş plaketleri verildi. Hatice Ezgi Sadet’in ablası Özgen Sadet ile Suruç gazisi Koray Türkay’ın sunduğu plaket töreninde 33 düş yolcusu anısına plaketler sahiplerine verildi.

Cebrail Günebakan anısına Gezi Ailelerine, Yunus Emre Şen anısına 10 Ekim Ailelerine, Murat Yurtgül anısına Amed katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerine, Erdal Bozkurt anısına Çorum Ailelerine, Nazegül Boyraz anısına Barış Annelerine, Çağdaş Aydın anısına Cumartesi Annelerine, Azlı Akyürek anısına Antep Ailelerine, İsmet Şeker anısına Sivas Ailelerine, Ece Dinç anısına Çorlu Ailelerine, Nartan Kılıç anısına Soma Aileleri avukatı Can Atalay’a, Osman Çiçek anısına Maraş Ailelerine, Veysel Özdemir anısına Roboski Ailelerine, Uğur Özkan anısına Uğur Kaymaz’ın ailesine, Aydan Ezgi Şalcı anısına LGBTİ+ hakları aktivisti Şevval Kılıç’a, Alper Sapan anısına Tutuklu Gazeteciler şahsında Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çevik ile yazar Mehmet Ali Çelebi’ye, Büşra Mete anısına Metin Göktepe’ye, Emrullah Akhamur anısına Hrant Dink’in arkadaşlarından Patrak Estukyan’a, Hatice Ezgi Sadet anısına kadına yönelik şiddete karşı özsavunma uygulayan Name Öztürk’e, Kasım Deprem anısına 3. havalimanı işçileri adına Dev Yapı-İş ve İnşaat İşçileri Sendikası’na, Polen Ünlü anısına, Şule Çet’in avukatlarına, Serhat Devrim anısına KHK’yla ihraç edilen Veli Saçılık’a, Duygu Tuna anısına Dilek Dayar’ın ailesine, Evrim Deniz Erol anısına Baran Tursun Vakfı’na, Koray Çapoğlu anısına Barış akademisyenlerinden Aslı Aydemir ve yeni tahliye olan Tuna Altınel’e, Nuray Koçan anısına göçlerde yaşamını yitirenler için feminist aktivist Faten Sarraj’a, Cemil Yıldız anısına Filistin Derneği, Ferdane Kılıç anısına Jineps gazetesinden Yaşar Güven’e, Mert Cömert anısına Ezidi milletvekili Feleknas Uca’ya, Süleyman Aksu anısına Cerattepe direnişçilerine, Alican Vural anısına tutuklu öğrenciler şahsında aynı zamanda Suruç yaralısı olan Efe Çatalbaş’a, Medali Barutçu anısına direnen sanatçılar şahsında Barış Atay’a, Okan Pirinç anısına tutuklu avukatlar şahsında Selçuk Kozağaçlı’ya, Vatan Budak anısına tecrite karşı açlık grevi yapan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e verildi.

Etkinlik Metin Kemal’in Suruç şehitlerine ve ailelerine armağan ettiği ezgileriyle devam etti.

“Adalet İçin Suruç’u Unutma” etkinliğine HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile ESP önceki dönem Genel Başkanı Çiçek Otlu, Av. Selçuk Kozağaçlı tutuklu bulundukları hapishaneden mesaj, etkinliğe katılamayan ve adlarına plaket verilen çok sayıda kişi gönderdikleri mesajlarla adalet talebini yükseltti.

Mesajların ardından etkinlik sinevizyonla devam etti. Ardından Ze Tije sahneye çıktı.

Sendika.Org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir